İsrail’de tesis kurmak isteyen Intel’e dev hibe!

İşlemci dünyasının en güçlü isimlerinden Intel, büyük bir yatırım için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, bir süredir İsrail’de gerçekleştireceği yatırım için uğraşıyor. İsrail devleti, bu yatırım için teknoloji şirketine önemli bir destek sunmaya hazırlanıyor.

İsrail, Intel şirketine 3,2 milyar dolarlık hibe verecek

Intel, İsrail’in kuzeyinde 25 milyar dolarlık yeni çip tesisi kurmak için epey yol kat etti. Bugün yapılan ortak açıklamayla iş birliği resmiyet kazandı. Buna göre İsrail, 25 milyarlık tesis için Intel şirketine 3,2 milyar dolarlık hibe verecek.

Yatırım, Gazze’den 42 km uzaklıktaki Kiryat Gat tesisini genişletme planı olarak da isimlendiriliyor. Bu yatırım ilk olarak geçtiğimiz haziran ayında duyuruldu. Intel ve İsrail, fabrikanın 2027 de açılıp en az 2035’e kadar faaliyet göstermesini planlıyor. Yapılan hibenin yanı sıra Intel, yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltilmiş bir vergi oranı ödeyecek.

Intel, Pat Gelsinger’in CEO olduğu dönemde rakiplerinin önüne geçmek için 3 kıtada da yatırımlar gerçekleştirdi. Ancak İsrail’e yapılan bu yatırım, şirketin en büyük yatırımı olarak göze çarpıyor. Hali hazırda tesiste 11 bin 700 kişi çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir