Faydaları saymakla bitmiyor! Bebek gibi uyutan gece duşunun 6 faydası

İşte gece duşlarının vücudunuza ve görünüşünüze 6 faydası

DAHA HIZLI UYKUYA DALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR

Akşam duşu bedeninizi ve zihninizi rahatlatır ve doğru zamanda aldığınızda daha iyi bir uyku çekmenizi de sağlayabilir. Yatmadan 90 dakika önce ılık suyla duş almak, normalden 10 dakika daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni, ılık suyun vücudunuzun sıcaklığını biraz düşürmesi ve bunun da vücudunuza uyku zamanı geldiğine dair bir sinyal göndermesidir.

CİLDİNİZ İÇİN DAHA İYİDİR

Yatmadan önce duş almak da sivilceleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Saçlarımız gün boyunca bakteri toplar ve ürün birikimine neden olur ve başınız yastığa çarptığında tüm bu yabancı maddeler yastık kılıfınıza ve ardından yüzünüze aktarılır. Cildimiz uyurken yenilendiğinden temiz ve taze bir ciltle yatmak aynı zamanda yeni cilt hücrelerinizin de sağlıklı olacağı anlamına gelir.

MEVSİMSEL ALERJİLERİ HAFİFLETEBİLİR

Mevsimsel alerjiniz varsa, gece duşu almak belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Dışarıda olmak polen ve toz gibi alerjenlerin cildinize ve kıyafetlerinize bulaşması anlamına gelir ve uyumadan önce duş almazsanız yatağınıza bulaşabilir. Sabahları duşa girme alışkanlığınız varsa, rahatsız edici semptomlardan kaçınmak için rutininizi değiştirmeyi ve bunun yerine gece duşu almayı düşünün.

SAÇLARINIZ DAHA SAĞLIKLI OLACAKTIR

Saçınızı akşam yıkarsanız doğal olarak kurumasına izin vermek için daha fazla zamanınız olur. Bu da nemin hapsedilmesine yardımcı olduğundan saçınızın daha uzun süre parlak ve canlı kalmasını sağlayacaktır. Sabah telaşında saçlarınızı fönlemek saç tellerinize zarar verebilir, onları zayıf ve mat bırakabilir.

AŞIRI TERLEMEYLE MÜCADELEYE YARDIMCI OLUR

Sabah duşu, günle yüzleşmeden önce tazelenmenin harika bir yolu olsa da, gece duşu aslında vücut kokusunu önlemenize yardımcı olabilir. Yatmadan önce serin bir duş almak, birçok insanın yaşadığı gece terlemelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

KAS KRAMPLARINI ÖNLEYEBİLİR

İşyerinde geçirdiğiniz uzun bir günün ardından kaslarınız ağrıyor ve ağrıyorsa, ılık bir duş almak hoş olmayan hislerin giderilmesine yardımcı olabilir. Sıcak su vücudunuza çarptığında kas gerginliğini hafifletmeye ve daha iyi bir gece uykusu sağlamaya yardımcı olur. Sıcak bir duş almak, insanların yüzde 60’ını etkileyen yaygın bir durum olan geceleri bacak kramplarını da önleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir