CHP ve İYİ Parti’den Bilecik kavgası

COŞKUN ERGÜL/ANKARA- CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Belediye Başkanvekili CHP’li Melek Mızrak Subaşı yerine, Kaya’nın başkanlığa seçilmesine “75 gün için değmezdi ama Cumhur İttifakı ve İYİ Parti arasında, böyle bir ittifak Bilecik’te yapıldı. 3 İYİ Parti meclis üyesi bizim listelerimizden seçilmişti ama oradaki arkadaş, Cumhur İttifakı’nın oylarıyla Bilecik’in seçilmiş kadın belediye başkanının koltuğuna oturdu” tepkisini gösterdi.

‘Ömrü 2,5 ay’

CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek ise, “Türlü oyunlarla oluşturulan bu ittifakla elde ettikleri iktidarın ömrü en fazla 2,5 ay olacaktır. 31 Mart’ta halkın iradesi sandığa damgasını vurduğunda Bilecik Belediye Başkanlığına, Bilecik’in ilk kadın belediye başkanı tekrar oturacaktır” iddiasında bulundu.

‘Aklınız neredeydi?’

CHP’lilerden gelen tepkisel açıklamalara, İYİ Parti kanadından yanıt gecikmedi. İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Burak Akburak, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bilecik Belediyesi’nin meşru seçimlerle İYİ Parti’ye geçmesini ‘türlü oyunlar’ olarak adlandıranlar kendi yaptıklarını göremez olmuş. 2019’daki iş birliği ruhu ve millet iradesi sadece Bilecik’te mi aklınıza geldi? Ermenek’te yolsuzluk sebebiyle değil, aday olmak için istifa eden Belediye Başkanımızın yerine CHP’li bir adayla, belediye İYİ Parti’den alınırken aklınız neredeydi? Çanakkale Eceabat, Zonguldak Gökçebey, Antalya Elmalı’da İYİ Parti’li Belediye Başkanları CHP’ye transfer edilip aday yapılırken hiç kimse haksızlıktan bahsetmiyordu. Ama konu İYİ Parti’nin belediye alması olunca rahatsız olanlar olmuş. Biz İYİ Parti olarak, milletimizden başka bir ittifak ortağı aramıyoruz.”

‘CHP, bugün biraz daha bozulmuş vaziyette’

Eskişehir’de 25 yıllık belediye başkanlığı döneminin sonuna gelen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, aday tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu. Kendisi yerine aday gösterilen Ayşe Ünlüce’ye destek isterken partililere “Destek verip oyları artırmasanız, hakkımı helal etmem” diye seslenen Büyükerşen, konuşmasında CHP’yi de eleştirdi. Gençlik yıllarından bahseden ve o dönem partililerin geçimsizlik, kıskançlık içerisinde olduğunu söyleyen Büyükerşen, “Bugün hala biraz daha bozulmuş vaziyette. CHP’nin büyük hastalıklarından biri, adeta bir virüs, mikrop gibi siyasetle uğraşan insanlar arasında ne yazık ki var. Bunu cesaretle hiç çekinmeden, hocalık vasfıma sığınarak söylüyorum” dedi. –ESKİŞEHİR DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir