Emekli maaşları enflasyonun altında kalmıştı: Şubat maaşları ek zamlı yatabilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve Bağ-Kur emeklileri için ek zam konusunda çalışma yürütüyor. Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından oranlar kabinede görüşülecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onay vermesi halinde çalışma yaşamıyla ilgili bu değişiklikler Meclis’e sunulacak olan “torba yasa teklifine” eklenecek.

Torba yasa teklifinde, işçilere 700 lira asgari ücret desteği verilmesi de planlanıyor. Ayrıca en düşük aylıklarla ilgili düzenleme yapılması da bekleniyor.

Emeklilere yapılacak ek zam miktarı, enflasyon karşısında gelirlerini korumaları açısından önemli.

Kulislerde konuşulanlara göre, ek zam oranı yüzde 8 seviyesinde olabilir. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyona karşı yüzde 16.43 oranında koruma sağlayacak.

Ancak, enflasyon tahminlerine göre, Haziran ayında enflasyon yüzde 24 seviyesine gerileyecek. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24, memurlar ise yüzde 18.6 zam alacak. Yani arada bu kez memurlar aleyhine yüzde 5.4’lük bir fark oluşacak.

Ekonomi yönetimi, bu farkı da hesaba katan ek zam oranı yüzde 12 değil de yüzde 8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kök maaş düzenlemesi de gündemde

En düşük emekli maaşı için de kök maaş düzenlemesi gerekiyor. Hazırlanan rapor, Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Kök maaş, en düşük emekli maaşı sınırlaması sonrası getirilen ek zamlar olmaksızın emekli maaşının ham halidir. Bilindiği üzere en düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eklenen zamla alt sınıra yükseltiliyor. Bu farkların eklenmemiş halindeki emekli maaşı kök maaş olarak betimleniyor.

Kök maaş düzenlemesi ile en düşük emekli maaşı sınırı yükseltilecek ve ek zamlar kaldırılacak. Bu sayede, emekliler enflasyona karşı daha fazla koruma sağlayacak.

Emeklilere ek zam beklentisi giderek artıyor. Hükümetin, emeklilerin beklentilerini karşılayabilecek bir düzenleme yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir